Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kongressen.comKongressen.com

Kultur

“Langt fra givet hvem der vinder Oscar for bedste film i år”

Det kan ikke siges med sikkerhed, hvem der vinder Bedste Film, udtaler Ann Lind Andersen

Den røde løber ligger klar i Hollywood, når Oscars skal uddeles for 97. gang på søndag. De største film fra sidste år skal hyldes, og i år er der flere film, der er favoritter til at vinde de store priser. Det er blandt andet Conclave og Anora, der er favoritter til at vinde, men hvor det sidste år stod klart, at Oppenheimer var favoritten til at vinde, er der i år ikke den sammen sikkerhed.
Derfor har Kongressen.com talt med filmanmelder, Ann Lind Andersen, om hvad man kan forvente til dette å...

 

Denne artikel er kun for medlemmer.

 

Bliv medlem og få adgang til vores analyser, features og interviews.

Køb et privat medlemskab eller få et tilbud til din virksomhed eller organisation

 

Er du allerede medlem?
Log ind herunder ↓

Frederikke Skov Smørum er uddannet bachelor i historie fra Københavns Universitet med speciale i amerikansk religion og samfundsforhold. Tilknyttet Kongressen.com som redaktionssekretær. Mail: frederikke@kongressen.com

Læs også:

Nyheder

Arrangementet finder sted den 26 maj - billetsalget er åbent nu

Podcast

Anders Agner og Camilla Sebelius analyserer de aktuelle begivenheder i amerikansk politik. Lyt med her.

Feature

Den 15. april 1865 døde Abraham Lincoln. Kongressen.com giver dig her anbefalinger til bøger, museer og podcast om USA's største præsident.

Feature

Da Titanic forliste medførte det store ændringer inden for maritim sikkerhed

Copyright © 2021 Kongressen