Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kongressen.comKongressen.com

Courtroom

Højesteret forbyder positiv særbehandling af minoriteter på universiteterne

Ændringen af en langvarig praksis, kan gøre det sværere for minoriteter at få en uddannelse i USA

Efteråret er over os og i takt med at temperaturen begynde at falde, betyder det samtidg at mange af de studerende på gymnasierne i USA skal i gang med at søge ind på universiteterne. En ny Højesterets dom gør dog, at det bliver lidt anderledes i år.
Universiteter i USA har i årtier forsøgt at hjælpe studerende fra minoriteter, der normalt ikke har ressourcer til at blive optaget på de mest prestigefyldte universiteter. Det har Højesteret nu sat en stopper for.
Affirmative actionUSA’s Højestere...

 

Denne artikel er kun for medlemmer.

 

Bliv medlem og få adgang til vores analyser, features og interviews.

Køb et privat medlemskab eller få et tilbud til din virksomhed eller organisation

 

Er du allerede medlem?
Log ind herunder ↓

Written By

Ruben Toft Sindahl er uddannet jurist fra Københavns Universitet og University of Pittsburgh i Pennsylvania. Fik sin advokatbestalling i Washington D.C. og har gennem flere år arbejdet som advokat i USA. Tilknyttet Kongressen.com som juridisk analytiker.

Læs også:

POTUS

Den 12. april 1945 døde Franklin D. Roosevelt - 80 år efter hyldes han fortsat som en af USA's største præsidenter.

Courtroom

Trump har underskrevet flere dekreter, der indfører en række restriktioner på flere store advokatkontorer

Interview

Mødet mellem den amerikanske præsident og den israelske premierminister ændrer ikke det store, vurderer Lars Erslev Andersen

Courtroom

Højesteret tog ikke stilling til substansen, men lagde i stedet vægt på, at sagen var blevet anlagt det forkerte sted

Copyright © 2021 Kongressen